Praxe Německo Gelnhausen, Irsko Dublin 2016

Naše škola se zúčastnila již po páté projektu finančně podporovaného z prostředků EU, tentokrát z programu ERASMUS+. Tato odborná praxe navazuje na úspěšnou spolupráci s partnerskou školou v Německu Berufliche Schulen Gelnhausen, která začala již v roce 2004.
Od 19. června 2016 se 7 studentů Střední průmyslové školy a Obchodní akademie zúčastnilo 3 týdenní praxe v Německu v městečku Gelnhausen a 12 studentů 3 týdenní praxe v hlavním městě Irska, Dublinu. Příležitosti zlepšit si jazykové dovednosti, blíže se seznámit s životem a získat pracovní zkušenosti dostali tito studenti naší školy:

Německo

 • Tereza Bogdanová, 2. L
 • Natálie Gorgošová 3. L
 • Bára Škarabelová 3. L
 • Kristýna Cmielová 3. L
 • Václav Bednář S 2
 • Lukáš Fitrzyk S 2
 • Barbora Kučáková TL 2

Irsko

 • Radek Vanduch IT 3
 • Dominik Drexler IT 3
 • Dominik Haltof IT 3
 • Vojtěch Rečka TL 2
 • Ondřej Chumchal TL 2
 • Adam Zamarski 3. L
 • Martin Žižka 3. L
 • Michaela Kutáčová 2. L
 • Lenka Plucnarová 2. L
 • Michaela Žvaková 3. L
 • Adéla Drncová 3. L
 • Eliška Kremeňová 2. L

Koordinátorkou projektu a zároveň doprovodnou osobou studentů byla vyučující německého jazyka Mgr. Marta Michaláková. Doprovodná osoba v Irsku byla Mgr. Marcela Lukovská.
Na tuto odbornou praxi se studenti velmi aktivně připravovali, již od března každý týden navštěvovali jazykový kurz němčiny vedený Martou Michalákovou a kurz angličtiny vedený Marcelou Lukovskou.

Německo


Koordinátorka projektu v partnerské škole paní Helga Wickenhöfer zajistila všem studentům ubytování v rodinách a praktikantská místa v blízkosti jejich nového domova. Nejmladší studentka pracovala na obecním úřadě v Linsengerichtu, další dvě studentky na magistrátu města Gelnhausen v oddělení předškolní péče, jeden student v Globusu, další studentka na sekretariátu naší partnerské školy Berufliche Schulen Gelnhausen, jedna ve vývojovém oddělení firmy Veritas a poslední ve výrobní firmě Fricomatec. Studenti pracovali po dobu 3 týdnů a 6 hodin denně, během nichž si zdokonalili německý jazyk, seznámili se s organizací práce, získali cenné zkušenosti z práce v zahraničí. Každý student obdržel evropsky uznávaný certifikát Europass mobility.
Ve svém volném čase se seznámili s kulturními tradicemi Německa, navštívili Frankfurt, Mannheim, Würzburg, prohlédli si městečko Gelnhausen, dále se zúčastnili různých vesnických slavností jako třeba Beerfest. Mohli také poznat způsob života mladých lidí v Německu, jejich němečtí kamarádi pro ně připravili spoustu zábavných večerů, grilování, apod. Dále měli možnost zahrát si billiard, laser game, navštívit posilovnu a okusit také noční život Frankfurtu.

Dublin

Koordinátorka projektu v partnerské škole paní Laura Urpi zajistila studentům ubytování v rodinách a praktikantská místa v Dublinu. Dva z našich studentů pracovali přímo v instituci SWAN, naší partnerské škole. Tři další pracovali ve firmě Oriin Multilingual, kde dávali dohromady informace, překlady a kontakty na firmy. Další dvě studentky pracovaly ve firmě Devaney & Durkin jako účetní. Jedna studentka pracovala jako asistentka v Galerii The Green Galery. Jeden ze studentů pracoval jako asistent advokáta ve firmě James Watters & Co Solicitors, další jako webový designer ve firmě Way2Pay. Další student se dostal k práci ve firmě Guiness Enterpriece, a kontroloval zde informace ve formulářích. Poslední student pracoval ve firmě Premium publishing & events jako datový operátor. Při práci se studenti zdokonalili v anglickém jazyku a získali cenné zkušenosti z práce v zahraničí.
Ve volném čase jsme cestovali po Irsku. Navštívili jsme Moherské útesy, Obří schody, východní pobřeží ale také Belfast, hlavní město Severního Irska. Obešli si téměř celý Dublin a zastavili se na různých kulturních místech.

Další informace ...zde

Estonsko 2016

Tallinn – odborná praxe studentů SPŠ Frýdek-Místek

V rámci programu ERASMUS + se podařilo v období 28. 10. – 19. 11. realizovat odbornou praxi mladých techniků – studentů 3. a 4. ročníků SPŠ na Polytechnické střední škole v Tallinnu. Naši školu důstojně reprezentovali tito studenti:
Jakub Maslik /L4/, Jakub Šimek / 3.S/, Petr Malyjurek a Martin Dušík /3.ZS/.
Během třítýdenní odborné praxe pracovali 2 týdny každý den 6 hodin ve školních odborných pracovnách, které slouží i jako centrum pro zvyšování kvalifikace pracovníků místních firem nebo rekvalifikační kurzy. Tuto pracovní náplň monitorovala doprovodná osoba – PhDr. B. Šnytová, terá pomáhala i při řešení různých situací po jazykové stránce.
První týden pracovali v elektrotechnické dílně, kde se učili zvládnout pájení – nejprve jednoduché úkony různého typu spojů a postupné přecházení ke kompletování obvodových destiček.
Druhý týden se zabývali zvládnutím praktických úkonů v elektromontážní dílně, což chápou i jako velký praktický přínos do života.
Během této výuky se po skončení pracovní náplně společně věnovali dalším aktivitám – v souladu s programem Zdravý životní styl - tělocvična, posilovna, mapování možností zdravé výživy, objevení veganské restaurace atd., kromě toho další volnočasový program organizovaný PhDr. B. Šnytovou – návštěva radiotechnického kroužku, hodin výuky odborných předmětů pod vedením pí. Popové, třídnické hodiny v její třídě, kde byla možnost podiskutovat se studenty o využívání volného času, návštěva výstavy autobusů – veteránů, posezení u čaje – hodina „čajování“ s pí. Popovou, ukázala hotový čajový obřad, který slouží k správné přípravě tohoto i v těchto končinách velmi oblíbeného nápoje.
Mimo školu se konaly i společné cílené procházky, exkurze a výlety.
Kromě prohlídky Tallinnu se uskutečnil první neděli výlet na kraj města do Rocca al Mare – do jedinečného skanzenu na břehu moře, druhou sobotu plavba naší české skupinky lodí do Finska / naštěstí v Helsinkách bylo báječné počasí – modrá obloha, sluníčko a relativní teplíčko /. Další sobotu TV věž s nádherným výhledem do okolí Tallinnu, v plánu byla cestou zpátky i zastávka v olympijském areálu z r.1980, kde probíhalo klání v jachtingu, ale rapidně se zhoršilo už tak špatné počasí, takže tato lákavá zastávka se nekonala.
Velmi oblíbené byly výlety za kulturou – historické muzeum ve věži Kiek in de Kök, Muzeum umění KUMU, aj.
Počasí – to je jediný škraloup na této jinak velmi vydařené akci! Za celých 22 dnů se sluníčko objevilo pouze třikrát / z toho jeden den právě ve Finsku /, jinak déšť, vítr, od čtvrtého dne pobytu spousta sněhu, teploty klesaly k ránu až na – 11 C! A k tomu krátké dny – kupř. východ slunce v 8.23 hod, západ slunce v 15.20 hod. Prostě sever!
Třetí týden pobytu byl věnován technickým exkurzím, bylo možné si dokonale ověřit znalosti angličtiny.
Tyto exkurze organizovala a také doprovázela Ege Meister.
Návštěva Parlamentu, návštěva Technické univerzity, firmy ERICSSON, prohlídka čističky odpadních vod, prohlídka sklárny v Järvakandi.
Poslední den školního programu slavnostně předala Ege Meister všem praktikantům vytoužený Europass.
Bylo toho opravdu hodně a bylo to skvělé!
Pobyt v Estonsku byl velkým přínosem! Rozšíření technických znalostí, zdokonalování praktických umění a návyků, možnost komunikace v obou cizích jazycích, poznávání reálií pro Středoevropana exotického severu, možnost cestování, spousta zážitků!

Takovéto studijní pobyty v zahraničí staví kromě odborných znalostí a dovedností na přední místo výuku cizích jazyků. Studenti vidí jasněji možnost uplatnit se v zahraničí a hlavně se nebát!

Jednoduše – doporučení pro další výjezd do Estonska!

PhDr. Bronislava Šnytová a účastníci praxe

Odborná stáž v irském Dublinu 20. 9. – 11. 10. 2015

Díky dotaci z fondů Evropské unie a vzdělávacímu programu Erasmus+ se mohlo několik studentů naší školy zúčastnit odborné stáže v Irsku.

Po náročných přijímacích procedurách se do výběru dostalo 12 studentů (Tereza Janíčková, David Paš, Tereza Kanisová, Pavel Varmus, David Uvíra, Radek Korabečný, Tomáš Hykl, Zdeňka Škodová, Simona Janotová, Adam Madzia, Kamila Sikorová a Daniel Klíč), kteří byli připraveni na absolvování třítýdenní praxe.

Dne 20. září vyjelo tedy těchto 12 studentů společně s paní učitelkou Monikou Kocháňovou do hlavního města Irska, do Dublinu, kde už na ně čekala práce ve skutečných firmách. Práce pro studenty byla rozdělena podle oborů, které studují na naší škole. Někteří pracovali jako informatici, jiní jako účetní, administrátoři či asistenti. Studenti se museli seznámit s náplní práce na pracovišti a co nejrychleji se zařadit do chodu firmy. Přestože byli vybráni na stáž i pro svou výbornou znalost anglického jazyka, měli alespoň zpočátku perné chvilky při porozumění tvrdému dublinskému přízvuku. Po několika dnech se situace s porozuměním zlepšila a ke konci praxe už rozuměli i vtipkování kolegů.

Samozřejmě, že tato stáž nebyla jen o práci, protože o víkendech jezdili na společné výlety (Clifs of Moher, Giant Causeway, Belfast v Severním Irsku, atd.) a i po práci se mohli potulovat po městě a pozorovat krásy a noční život metropole. Studenti bydleli v hostitelských rodinách vždy po dvou. Rodiny byly velmi přátelské a umožnily studentům ochutnat typická irská jídla a pití. Zprostředkovaly jim náhled i do dalších oblastí života Irů.

Pro studenty to byla velmi přínosná zkušenost do života a jeden velký zážitek. Zlepšili se v anglickém jazyce, poznali reálné pracovní prostředí v různých typech firem, museli se přizpůsobit jiným pracovním a kulturním zvykům. Odkoukali novinky a uvědomili si, co je v irských firmách na lepší úrovni než u nás a naopak, co se u nás v Česku dělá lépe než ve firmách v Irsku. Po celou dobu stáže pracovali na vylepšení své fiktivní firmy, kterou si před odjezdem na praxi založili. Na pár fotografií z pobytu a na to, jak se se svým „podnikáním“ poprali, se můžete podívat ...zde

Simona Janotová

Na příští rok naše škola chystá odbornou praxi studentů
v estonském Talinu, německém Gelnhausenu a v irském Dublinu.

Budeš mezi vybranými studenty i ty?

Neváhej a přihlas se do výběrového řízení!

Německo - 2013

Praxe studentů oboru strojírenství v Německu

Studenti naší školy se zúčastnili 14denní praxe v Německu. Pracovali ve firmě WWH v Lipsku, která vyrábí různé součástky do mnoha odvětví strojírenství.

Podrobnosti a fotografie ...zde.

joomla template 1.6